Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Lidé Gerflor CZ&SK: Jan Kočárek

V tomto díle našeho seriálu "Lidé Gerflor CZ&SK", který můžete pravidelně číst na LinkedIn, jsme vyzpovídali Jana Kočárka, který se začátkem května 2023 stal novým ředitelem společnosti.

Přečtěte si, jaká byla cesta, která ho přivedla až do naší společnosti a co bylo rozhodujícím faktorem, aby tuto výzvu přijal.

Corporate

"Jaké byly vaše dosavadní životní a pracovní zkušenosti, které vás přivedly až sem, na pozici ředitele společnosti Gerflor?"

Vystudoval jsem ČVUT s vizí být letecký konstruktér; letadla, auta a motorky mě bavily od dětství. Jak už to bývá, po škole jsem „na chvíli“ nastoupil do firmy 3M a obchodu, nakonec jsem zůstal 19 let a nasbíral zkušenosti v obchodě (od obchodního zástupce až po manažera obchodu), marketingu, akvizicích, strategickém plánování až po zodpovědnost za několik produktových skupin v ČR. Jsem stále velkým fanouškem 3M, měl jsem štěstí na inspirativní, ne vždy jednoduché, šéfy a inovacemi, výkonem a zároveň lidským přístupem taženou firemní kulturu.

Jan Kočárek 1

Po skoro 19. letech jsem nastoupil do pozice ředitele australské firmy CHEP, zabývali jsme se a ex-kolegové stále úspěšně zabývají pronájmem palet, kontejnerů, KEGů a dalších přepravních platforem. „Vyzkoušel“ jsem si roli generálního ředitele se zodpovědností „za všechno“ a bylo to náročná, moc hezká doba. Měl jsem opět štěstí na šikovné a chytré kolegy, se kterými jsem se hodně naučil, kterým jsem pomohl zdvojnásobit obrat během 5. let, získat nové zákazníky, postavit a implementovat novou strategii, zkoušet nové věci … po pěti letech  jsem dostal v rámci firmy možnost uvést v život nový obchodní model v několika zemích Evropy; Velké Británii, Francii, Itálii, Španělsku, BeNeLuxu a Polsku … to byly složité „covidové“ dva roky, nicméně jsem pořád moc rád, že se CHEPu ve většině těchto zemí nový obchodní model daří dál rozvíjet. Jde o nabídku velmi silně postavenou na digitalizaci a schopnosti v reálném čase vyhodnocovat extrémně velké sady dat.

 

"Co Vás přivedlo k této pozici? Čím vás Gerflor zaujal?"

Z rodinných důvodů jsem po evropském angažmá v CHEPu chtěl zůstat doma v Čechách a protože na pobočce v Praze bych jen zabíral místo, z firmy jsem v přátelském nastavení odešel a dal si skoro rok pauzu. Odpočíval, věnoval se vlastnímu zdraví a rodině, tu a  tam dělal drobné konzultace především v oblasti organizačního uspořádání, hodnot a strategie, absolvoval krátké angažmá ve společnosti Meditorial, která digitalizuje „náš přístup ke zdravotní péči stejně tak jako informace pro lékaře“… a pak jednoho dne zazvonil telefon, jestli bych chtěl zkusit výběrové řízení na pozici ředitele podlahářské firmy. A měl jsem štěstí.
Gerflor reprezentuje moc hezkou kombinaci velmi dobrého produktu, silné firemní kultury, postavené na vzájemné spolupráci, pochopení zákazníků a silném tahu směrem k dosažení výsledků, které si přejeme. Zároveň nabízí možnost ke kariérnímu růstu a učení „on the job“ všem, kteří chtějí a mají zájem. V neposlední řadě si velmi cením přátelského kolektivu v Čechách, na Slovensku i dalších zemích, který mě přijal velmi přátelsky.

Jan Kočárek 2

"Jaký máte osobní přístup k inovacím a růstu? Jak chcete podporovat nové nápady a jak vytváříte prostředí pro kreativitu?"

Moc podporuji věci zkoušet: líbí se mi heslo „fail fast, fail cheap“, tedy není problém něco zkusit a zjistit, že takhle to nejde (ano, Cimrmanovské slepé uličky), je potřeba poznat včas, že to je slepá cesta a zároveň vytvořit prostředí, kde se nebojíme nové věci zkoušet. Pochopitelně neopakovat stejné chyby; jen trouba narazí do stejného stromu dvakrát.
V téhle oblasti jsem měl mj. skvělé učitele/šéfy Davida Vrbu a Tomáše Šebka, kterým oběma dlužím víc, než budu schopen kdy vrátit (a ano, někdy to bolelo a nebylo příjemné).

"Jaká je vaše filosofie vůči rovnováze mezi prací a soukromým životem? Jak se vyrovnáváte se stresem a jak podporujete své zaměstnance, aby dosahovali vyváženého života?"

Kéž bych znal správnou odpověď … mým majákem a pevným přístavem je víc než 25 let moje žena. Potřebuju také tu a tam udělat něco, o čem jsem přesvědčený, že má širší smysl: darovat krev, pomoci prací nebo pár korunami oblíbenému psímu útulku, přispět lidem a zvířatům v nouzi, pokud můžu a organizaci věřím. Kolegům obvykle říkám, že přes veškeré ztotožnění s firmou, partou kolegů a lásku k výrobkům není pravděpodobné, že v našich posledních minutách života budeme litovat toho, že jsme nebyli denně o hodinu déle v kanceláři nebo ve skladu nebo za volantem.

Jan Kočárek 3

"Jak motivujete tým, pokud se objeví složitý úkol nebo velká výzva?"

Moc nevěřím na vnější motivaci, ta je přes veškerou prvotní atraktivitu krátkodobá; věřím ve vytvoření prostředí, které nedemotivuje a nalezení firemního „proč“ a prolnutí s vlastním „proč“. Proč děláme to, co děláme. Jak se chováme k zákazníkům, sami k sobě, k dodavatelům a obchodním partnerům. Proč každé ráno vstaneme a zamíříme zrovna do Gerflor. To, že vím, proč a jak je moje práce důležitá. Jak poznám, že se mi daří. No a chápu taky, že třeba v pondělí je to těžší 😊

"Co byste chtěl, aby lidé o vás věděli jako o řediteli? Jaké jsou vaše osobní hodnoty a jak se promítají do vašeho profesního života?"

Pokud budeme všichni schopní a s nadšením vysvětlit při večeři nebo víkendové procházce našim partnerům, dětem, komukoliv, na kom nám záleží, proč a co jsem „dnes dělal v práci“ a proč je to důležité pro firmu, pro nás samotné a pro naše zákazníky a co mě na tom baví, pak nemám o výsledky firmy a kariérní postup kolegů žádné obavy. A já budu šťastný šéf, který bude mít připraveného nástupce nebo nástupkyni.

"Jak trávíte volný čas? Co Vám pomáhá vypnout?"

Nejraději trávím čas se svými třemi odrostlými a tu a tam stále normálně zlobivými dětmi, se svojí ženou, která má se mnou božskou trpělivost a která je mým majákem v rozbouřených vodách….a také jsem aspoň chvilku rád sám: mám moc rád bezcílné dlouhé procházky se psem, snažím se také stále amatérsky sportovat. Veslování a kolo je pro mě; sám v lodi brzy zrána na řece. Běh už kvůli nabouranému kolenu méně, asi bych to ani nenazýval během.
No a s postupujícím věkem a nánosy života se opravdu snažím, se střídavými úspěchy, vylepšovat svůj životní styl (co jím a piju, jak spím…).

A nemůžu nezmínit, že jsem od dětství fanatickým fanouškem fotbalového klubu Bohemians 1905. Samozřejmě ke správnému světonázoru vedu i své děti 😊 Ženu jsem ovšem na zápas do „ďolíčku“ nikdy nedostal... těším se také „na živo“ na nejbližší zápas Sigmy, tady u nás v Olomouci.

Jan Kočárek 4
This option will filter the result to display only products that are currently available in stock.